piątek, 25 grudnia 2015

Zabawy w kuchni

Święta to czas szczególny, wszyscy staramy się zwolnić i spędzić więcej czasu z rodziną. To też doskonały czas i okazja by zaprosić dzieci do kuchni, by wspólnie wycisnąć sok z pomarańczy, dosypać aromatyczne przyprawy do ciasta, zetrzeć skórkę z cytryny, polukrować ciasto, posypać je malutkimi koralikami. To nie tylko sposób na uatrakcyjnienie zabawy czy wielozmysłowa stymulacja, to również oswajanie jedzenia, możliwość przekazania wielu cennych informacji na temat zasad prawidłowego żywienia i wreszcie najważniejsze: wspólnie spędzony w dziecięcej radości czas.
Wykorzystajcie jeszcze te kilka wolnych dni właśnie na takie aktywności, a zobaczycie, że tak niewiele może dać tak wiele:) 



poniedziałek, 30 listopada 2015

Nie zwlekaj- przewlekaj!!

Zabaw typu nawlekanie korali, kulek, makaronu mamy chwilowo dość.
Wystarczyły jednak zwykłe igły do haftu bez czubka, by powstała nowa zabawa.
Przewlekanie igieł jest dla dzieci czynnością bardzo atrakcyjną, ponieważ na ogół nie dostają igły do ręki, a tu proszę taka niespodzianka. A zatem przewlekamy grube i sztywne sznurki oraz cienkie niteczki, w planach również dobieranie koloru nitki do odpowiedniej igły. 





czwartek, 19 listopada 2015

Zabawy z dotykowymi literami

Jakiś czas temu sklep 7 Zmysłów obdarował nas Alfabetem, alfabet szczególny, bo każda litera została pokryta powłoką sensoryczną, dzięki czemu jest nie tylko atrakcyjny, ale również daje dużo więcej możliwości wykorzystania. Oto nasze pomysły:

1) Wyszukiwanie poszczególnych liter za pomocą zmysłu dotyku. Osoba, której zadaniem jest odnalezienie liter ma zasłonięte oczy. Wersja trudniejsza to wyciąganie alfabetu z materiału sypkiego typu groch, fasola, kasza, ryż, ziarna kukurydzy itp.

2) Dobieranie przedmiotów/obrazków do odpowiednich liter 
(w zależności jaką głoskę słychać na początku)


3) Lotto literkowe
Kładziemy przed dzieckiem sensoryczny alfabet (np. 5 dowolnych liter) oraz kartkę, na której te same litery zostały wypisane. Zadaniem dziecka jest rozpoznać za pomocą dotyku, co to za litera, jeśli odgadnie, otacza pętlą lub stawia pieczątkę dookoła litery na kartce.

4) Święto litery
Każdego dnia przyczepiamy do pudełka lub koszyka jedną literę. Zadaniem dziecka jest umieszczać w tym pojemniku różne przedmioty ze swojego otoczenia, które mają na początku w swojej nazwie właśnie tę literę.


5) Rozpoznawanie liter za pomocą dotyku- dotykają stopy.

6) Spośród liter alfabetu wybieranie tych ze swojego imienia i przyczepianie ich klamerkami do sznurka.

7) Wyszukiwanie konkretnych liter w książkach to również świetna zabawa dla maluchów.
 Oczywiście, jak zwykle to tylko przykłady zabaw z literami. 
Zachęcamy do własnego odkrywania jak przyjemna może być nauka i zabawa z literkami.

czwartek, 12 listopada 2015

Ach, ten kolor!

Lubimy dzielić się nowościami oraz tym, co naszym zdaniem jest godne polecenia.
Tak będzie i tym razem, kolorowanka "Ach, ten kolor!" to zbiór ciekawych wzorów i ilustracji do kolorowania, zaprezentowanych na kontrastowych tłach. Dzięki temu, obrazki można również wykorzystać jako plansze do stymulacji wzrokowej małych dzieci. Pozycja powinna spodobać się wszystkim tym, którzy poszukują mocnych bodźców wzrokowych czyli wszystkim dzieciom poszukującym w zakresie zmysłu wzroku. Myślę, że to również doskonała pomoc dla dzieci słabowidzących, zresztą zobaczcie sami.

"Ach, ten kolor!" 
Wydawnictwo Olesiejuk
Obecnie dostępna w sklepie Biedronka
Kolorowanka jest gruba








czwartek, 29 października 2015

Wyrazy dźwiękonaśladowcze

Wyrazy naśladujące odgłosy otoczenia czyli wyrazy dźwiękonaśladowcze lub mówiąc fachowo onomatopeje, to zwykle jedne z pierwszych słów małych dzieci. Wyrazy te bawią, rozśmieszają i przede wszystkim pomagają w komunikacji. Bawiąc się nimi, wzbogacamy zasób słownictwa dziecka i przyczyniamy się do rozwoju mowy. Na bazie wyrazów dźwiękonaśladowczych możemy budować kolejne znacznie bardziej złożone (mu + ha = mucha) , dlatego to ważne by wykorzystywać je w codziennych czynnościach. Zabawa misiem, klockami, autem, nalewanie wody do szklanki, mycie zębów, otwieranie okna, wycieranie ręcznikiem, schodzenie po schodach; wszystkie te czynności możemy opisać za pomocą dźwięków.
Doskonałym pomysłem są również książki pełne obrazków i właśnie odgłosów, z pewnością zaciekawią i wpłyną pozytywnie na rozwój mowy malucha.
Oto nasze trzy ulubione pozycje:

Księga dźwięków



Klapu Klap





Seria książek
"To ja Ci Mamo poczytam"




piątek, 23 października 2015

Myszka lubi serek...

Myszka i serek to zabawka/pomoc terapeutyczna, która zawsze budzi wiele emocji na twarzy użytkowników. Emocje uzależnione są chyba od indywidualnego profilu sensorycznego, ponieważ wzbudza dość skrajne odczucia czyli radość i rozbawienie lub obrzydzenie. Mimo wszystko uwielbiamy tego typu zabawki, ponieważ wykorzystanie ich w terapii pozwala nam na doskonalenie wielu umiejętności. Myszka i serek to również zabawka typu fidget toy, która może pomóc w organizacji i koncentracji. Od pewnego czasu myszki mają konkurencję czyli robaczywe jabłko. A my... chcemy więcej:)

czwartek, 8 października 2015

Zabawy z guzikami

Guziki, każdy ma je w domu, nawet jeśli nie w nadmiarze, to wizyta u babci, cioci czy sąsiadki załatwia sprawę. A jeżeli jeszcze nam mało, przegląd szafy również może pomóc.
Małe, duże, kolorowe, w różnorodnych kształtach, mogą posłużyć do wielu zabaw, a nawet zajęć plastycznych.
Cóż z nimi zrobić?
Można je przesypywać, przekładać, wrzucać do skarbonek, dzięki temu usprawnimy między innymi motorykę małą lub koordynację oko-ręka.

Można je segregować według kolorów, wielkości, kształtów czy chociażby ilości dziurek.

Można chować wśród guzików małe zabawki, które dziecko musi wyszukać, mając zamknięte oczy. Można też układać sekwencje, wzory i różne obrazki.

Zabawy z guzikami to również wstępne zabawy matematyczne, układanie w kolejności od najmniejszego do największego lub odwrotnie, a także wykładanie tylu guzików, ile oczek wypadnie na kostce.

Jeśli dysponujemy dużymi guzikami, możemy je również nawlekać na sznurki.
A jeśli chcemy rozwijać twórczość i wyobraźnię naszego dziecka, naklejmy kilka guzików na kartkę i pozwólmy naszemu dziecku tworzyć prawdziwe dzieła sztuki.
Miłej zabawy:)
 

niedziela, 12 lipca 2015

Mycie zębów

Mycie zębów - czynność konieczna, a jednak z różnych powodów bywa przez dzieci trudna do zaakceptowania.
Dlaczego?
Czasami na skutek nadwrażliwości dotykowej wnętrza jamy ustnej, dziecko nie jest w stanie znieść jakiejkolwiek eksploracji w swojej buzi, reaguje odruchem wymiotnym, płaczem, krzykiem, awersją...
Zdarza się, że już sam widok szczoteczki do zębów przyprawia o mdłości.
Ale to nie wszystko.
Nadwrażliwość na smaki lub zapachy również może wywołać niechęć do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Niekiedy pasta pieni się zbyt mocno, innym razem problemem jest twardość szczoteczki...

Ogrom szczotek i past sprawia, że czasami kupujemy gadżety, które kompletnie nie sprawdzają się wobec naszych dzieci. Przykładem tego może być szczoteczka elektryczna dla dziecka z nadwrażliwością słuchową. 

Dzieci, które nie chcą myć zębów i faktycznie tego nie robią, mogą mieć również nadwrażliwe dziąsła, a szczotkowanie sprawia im wówczas ogromny ból.
Choroby przyzębia czy wrażliwość dziąseł mogą dawać obraz jak u dziecka z nadreaktywnością dotykową wnętrza jamy ustnej. 

Jak zatem poradzić sobie z brzdącem, który mówi stanowczo NIE!!?

Przede wszystkim zaczynamy od przyczyny.
Jeśli dziecko nie chce myć zębów bo pasta ma zbyt intensywny smak/zapach lub nie taki jak toleruje nasze dziecko, szukamy pasty o neutralnym smaku/zapachu lub wybieramy smak/zapach, który będzie akceptowany przez malucha. Na szczęście obecnie nasz rynek daje nam możliwość wyboru. Niekiedy początkowo warto całkowicie zrezygnować z pasty, wszak lepiej myć zęby samą szczotką, niż nie robić tego wcale. W niektórych przypadkach nie zaczniemy nawet od szczotki, a od samego palca.

Jeśli natomiast problemem jest nadwrażliwość dotykowa, włączamy dziecko w terapię integracji sensorycznej, gdzie zostaniemy poinstruowani, w jaki sposób możemy odwrażliwiać dziecko również w domu.

Przed samym myciem zębów warto dziecko wyciszyć, stymulacja proprioceptywna, spokojna muzyka, dokładny opis (najlepiej poparty ilustracjami krok po kroku) kolejnych czynności, sprawi, że dziecko będzie czuło się pewniej i bezpieczniej.
Ogromną pomocą jest również piosenka- zawsze ta sama, najlepiej tematycznie związana z daną czynnością. Istotne jest jednak by na siłę nie wydłużać śpiewanego tekstu, nie dodawać zwrotek, nawet jeśli są zabawne(chyba, że dziecko daje nam na to przyzwolenie). Przykładem takiej piosenki jest "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda".

Mycie zębów warto poprzedzać masażem dziąseł, niestety na ten krok musimy czasami poczekać. Możemy również zaproponować dziecku picie lub dmuchanie przez długie, zakręcone słomki. Będzie to aktywność wymagająca siły, dzięki czemu wyciszy organizm i powoli umożliwi na manipulację wewnątrz jamy ustnej oraz szczotkowanie zębów.

Niekiedy rodzic za wszelką cenę chce myć zęby swojego dziecka i to się nie udaje, a wystarczy pozwolić na odrobinę samodzielności, by okazało się, że samo te zęby jednak umyje. To nic, że nieporadnie i niedokładnie, zawsze jest to jednak krok do przodu zarówno w myciu zębów, jak i dążeniu do samodzielności.

czwartek, 25 czerwca 2015

Balansowanie

Balansowanie czyli przechylanie się w różne strony w celu utrzymania równowagi to ćwiczenie, które sprawia dzieciom ogromną radość. Można stać na desce równoważnej, poduszce,  dmuchanym materacu lub dysku sensorycznym i balansować swoim ciałem. Można również układać z klocków, pudełek, garnków lub poduszek typu jasiek wysokie wieże i obserwować jak mało precyzyjne ułożenie elementu, potrafi zepsuć starannie tworzoną budowlę. Zachęcamy do wspólnej zabawy.
W naszym wydaniu balansująca wieża

czwartek, 18 czerwca 2015

Faktury są wszędzie

Można kupić domino dotykowe, lotto z fakturami lub układanki z elementami dotykowymi. Można kupić lub samodzielnie uszyć książeczki z różnorodnych materiałów lub jak to mawia mój mąż form dotykalskich. 
Ale można prościej i taniej, wystarczy się rozejrzeć, przestrzeń dookoła nas nie tylko tętni życiem, z każdej strony otaczają nas faktury, wystarczy je dotknąć:)