piątek, 10 października 2014

Sałatka dla niejadka

"Ćwiczenia na za...mówienie" to projekt stworzony przez Mimowę. Tak się składa, że również ja zostałam zaproszona do udziały w tym fajnym przedsięwzięciu, z czego ogromnie się cieszę.
Pomysł dojrzewał w głowie od dawna, połączyłam potrzeby logopedyczne z wielozmysłowym poznaniem i wyszła "Sałatka".
"Sałatka" to kilka zabaw dzięki, którym dziecko wzbogaca zasób swojego słownictwa, ćwiczy pamięć, doskonali percepcję wzrokową, poznaje kolory, ale również smaki i zapachy.


Oto warianty gry "Sałatka":
1)

Zadaniem dziecka jest wylosowanie jednej z kart (lista składników), powiedzieć, co takiego potrzebuje do przygotowania sałatki, a następnie wybrać potrzebne składniki i umieścić na obrazku przedstawiającym salaterkę.
Zabawa może być wstępem do przygotowania prawdziwej sałatki. Dziecko wraz z rodzicem może na podstawie listy zrobić zakupy i przygotować sałatkę w domu. Wybieranie produktów w sklepie oraz pomoc w kuchni będzie dodatkowo stymulacją polisensoryczną.

2)
Rodzic/terapeuta losuje jedną kartę, wymienia, co takiego dziecko ma wrzucić do salaterki. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wszystkie składniki i umieścić je w salaterce.


3)

Przed dzieckiem leżą listy składników, terapeuta/rodzic opisuje jedną sałatką, zadaniem dziecka jest odszukać właściwą listę, a następnie wybrać odpowiednie składniki i umieścić je w salaterce.
  
4)

Przed dzieckiem znajduje się salaterka ze składnikami, zadaniem dziecka jest wymienić wszystkie składniki oraz dopasować odpowiednią listę produktów.


5) 
Wersja dla "niejadków".
Dziecko samodzielnie wybiera składniki, które chciałoby znaleźć w swojej sałatce, umieszcza je w salaterce. To zadanie może być wstępem do przygotowania swojej własnej, zdrowej przekąski.

W imieniu Mimowy oraz swoim-Centrum Terapii Logop życzę wszystkim smacznego oraz przyjemnej zabawy:)

4 komentarze:

 1. Rewelacja. Takich pomocy właśnie brakuje. Od zawsze ubolewam, że dzieci na pytanie co jadły na obiad w przedszkolu - nie wiedzą. Kapitalne pomysły, świetne przepisy, fajna zachęta do spróbowania. Jestem pełna podziwu ;-) Pozwolę sobie wykorzystać w pracy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozwoliłam sobie wspomnieć o ćwiczeniach na moim blogu:
  http://adrianna-pracaipasja.blogspot.com/2015/02/terapeuta-ogrodnik-czyli-warzywa-w-roli.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję.
  To ulubiona gra mojego synka :)

  OdpowiedzUsuń